یادداشت تخصصی

نحوه آماده‌سازی لجستیک معکوس برای عودتی‌های در راه

003
عنوان مقاله: how to prepare reverse logistics
نویسنده: Jen A. Miller
برگردان: سحر متین‌فرد (پژوهشگر موسسه مدیریت زنجیره تامین آمادگران)
به سفارش: موسسه مدیریت زنجیره تامین آمادگران

بسیاری از خرده‌فروشان چاره‌ای جز توقف عودت در طول تعطیلی‌های کووید-۱۹ را ندارند. اما اکنون همان ایالات در حال بازگشایی هستند، چه اتفاقی برای برآورد تقاضای بازگشتی می‌افتد؟

Larisa Summers، مدیر ارشد بازاریابی در Optoro در مصاحبه‌ای به Supply chain Dive گفت: ما منتظر سیل عودت‌ها هستیم.

تقریبا با وجود ۵۰ ایالت که در مرحله بازگشایی هستند، خرده‌فروشان و مدیران عملیاتی باید با بهره‎گیری از فناوری لجستیک معکوس و توجه به سلامت کارکنان؛ برای برآورد تقاضای بازگشتی آماده شوند.

در حالی که کووید-۱۹ یک وضعیت منحصر به فرد است، اما فضای خرده‌فروشی ایجاد شده چنین نیست. Nate Barad، مدیر بازاریابی محصول و استراتژی شرکت Episerver، در مصاحبه‌ای به Supply Chain Dive گفت: این مثل تعطیلات در ماه ژوئن به جای ژانویه است.

داده‌ها می‌توانند کمک کنند. Summers گفت: خرده‌فروشان ماهر از نرم‌افزارهای الگوریتمی و داده محور استفاده می‌کنند. “هنگامی که بازگشتی‌ها دوباره وارد می‌شوند، می‌توانند آن‌ها را اسکن کنند تا ببینند در چه شرایطی قرار دارند و سیستم نرم‌افزاری آن‌ها می‌تواند به طور خودکار به آن‌ها بگوید که در آن لحظه خاص با توجه به انواع مختلف اطلاعات چه کاری باید انجام دهند.” این اطلاعات شامل کالاهای جدیدی که می‌فروشند، آنچه که در بازار ثانویه به فروش می‌رساند و اینکه آیا یک محصول تولیدی هست؟

خرده‌فروشان پس از آن می‌توانند تصمیم بگیرند که آیا می‌خواهند آن را به قیمت کامل بفروشند، با تخفیف زیاد بفروشند، آن را دوباره به کسی بفروشند، بازیافت کنند یا آن را برچینند.

Summers گفت: این نوع فناوری اطلاعات محور همچنین برای مواردی که فقط به صورت آنلاین و نه در فروشگاه‌ها فروخته می‌شوند، مهم است.

برخی از خرده‌فروشان همچنین جدول زمانی خرده‌فروشی‌های سنتی خود را تغییر می‌دهند تا عادت‌های خرید امسال را در خود جای دهند و زمان کافی برای فروش کالاهایی که در انبار بوده‌اند یا بازگردانده شده‌اند، وجود داشته باشد.

Erik Nordstorm، مدیرعامل Nordstrom در تماس با بخش ۴ درآمد شرکت گفت: نوردستروم حراج سالگرد خود را از ماه جولای تا آگوست عقب انداخته است ، “زیرا انتظار داریم یک خرده‌فروشی تبلیغاتی سنگین تا ماه جولای به دست آید.”

ظرفیت انبار به دلیل پایین بودن تقاضا در انبار بسته شده است، اما کارشناسان نگرانی از داشتن فضای کافی برای انبار برای مدیریت لجستیک معکوس ابراز نکردند.

ایمنی انبار در بازگشت

خرده فروشان باید برای کارگران انبار رویه‌های ایمن ایجاد کنند. Barad گفت: “اولین چیز این است که ایمنی را در نظر بگیریم و اینکه چگونه دستورالعمل‌های پیشنهادی را متعادل کنید یا روشی را تنظیم کنید که متفاوت باشد.”

خرده‌فروشان باید در بیانیه‌ای به صورت صریح و روشن بگویند که ایمنی ابتدا در انبارها صورت می‌گیرد، نه تنها به این دلیل که کار درستی است، بلکه برای جذب توجه کارگران این کار را انجام دهند.

Barad پیش‌بینی می‌کند که باید تمرکز روی استخدام و آموزش وجود داشته باشد “زیرا همان افرادی که شما مرخص کرده‌اید ممکن است در دسترس باشند یا ممکن است در دسترس نباشند.” مدیران انبار می‌توانند با استفاده از آموزش الکترونیکی دیجیتال، کارمندان جدید را آموزش دهند تا در اسرع وقت و با اطمینان بیشتر آن‌ها را آموزش دهند. او گفت: “شما باید منحنی باز کردن تقاضا را با منحنی آموزش مجدد کارکنان خود مطابقت دهید.”

Castelán همچنین گفت که تغییر موقتی سیاست‌های بازگشت می‌تواند به جمع بازگشت بازده و نیروی کار لازم برای رسیدگی به آن‌ها کمک کند. وی گفت: “بیایید بگوییم شرکتی برای ۳۰ یا ۶۰ روز سیاستی را تنظیم کرده است تا هر کسی محصولی را که خریداری کرده است در سال ۲۰۲۰ برگرداند.” “شما می‌توانید نیروی کار را برای پردازش آن افزایش دهید.”

این کار پس از آن می‌تواند پراکنده شود، دوباره تخصیص یابد و یا حفظ شود زیرا ممکن است آن کارگران برای رسیدگی به نحوه خرید لازم می‌باشند.

Castelán گفت: “تجارت الکترونیک در این مدت از بین رفته است.” بنابراین، چگونه شما همچنان به اجرای آن سفارشات ادامه می‌دهید، اما فرآیندهای تیم را نیز برای پرداختن به لجستیک معکوس اختصاص می‌دهید؟

Optoro  در بررسی خود فهمید که ۳۱% از مصرف کنندگان که در طول قرنطینه از طریق پست برگشت می‌دهند، علیرغم اینکه تقریبا نیمی از آن‌ها اظهار داشتند که به طور معمول به یک فروشگاه فیزیکی باز می‌گردند. علاوه بر این ، ٪۴۴ گفتند که بازگرداندن موارد در نامه را ادامه خواهند داد.

Summers گفت خرده‌فروشان باید در صورت تغییر لجستیک معکوس خود در طولانی مدت و نه فقط در طول همه‌گیری کووید-۱۹، این رفتار را از نزدیک نظارت کنند.

 

منبع: https://www.supplychaindive.com/news/reverse-logistics-flood-returns-warehouse

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *