رویداد

وبینار «مراکز لجستیکی و آمایش لجستیکی کشور»

وبینار «مراکز لجستیکی و آمایش لجستیکی کشور»

کلمه «هاب» با عناوین «قطب»، «محور» و «کانون» نیز ترجمه شده است. هاب‌ها تسهیلات ویژه‌ای هستند که به عنوان نقاط تعویض، انتقال و طبقه‌بندی در بسیاری از سیستم‌های توزیع به کار گرفته می‌شوند.

تبدیل شدن ایران به هاب لجستیکی/تجاری منطقه و جهان قطعا می‌تواند به عنوان یک اهرم بسیار قوی پیشگیرانه در مقابل تحریم‌های غیرمنصفانه بین‌المللی و کشورهای غربی عمل نماید. چرا که وقتی ایران شاهراه ارتباطی و هاب تجاری خیلی از کشورهای دنیا باشد و تعاملات تجاری فیمابین این کشورها از بستر ایران صورت پذیرد؛ قدر مسلم حذف کردن ایران از صحنه تجارت بین‌الملل امری غیرممکن خواهد بود و ایران قدرت چانه‌زنی بالایی در صحنه‌های بین‌المللی خواهد داشت.

کشوری مثل ایران می‌تواند بعنوان مسیر ترانزیتی کالاهای حمل شده بین کشورهای منطقه و همچنین هاب تجارت کشورهای اروپایی و آمریکایی با کشورهای آسیایی قرار گیرد و بدین ترتیب درآمدهای کلان بالقوه‌ای که در این زمینه وجود دارد بالفعل گردیده و اشتغال‌زایی گسترده‌ای در کشور صورت خواهد گرفت.

از سوی دیگر مراکز و هاب­های لجستیکی، حلقه وصل و نقطه اتصال طرف عرضه با طرف تقاضای خدمات لجستیک هستند. به عبارتی، یک «مرکز لجستیکی» حلقه اتصال و ترکیب خدمات بازرگانی با خدمات حمل‌ونقلی است. «مرکز لجستیکی» بیش از آنکه مفهومی حمل‌ونقلی باشد، مفهومی بازرگانی و تجاری است.

«مرکز لجستیکی» پدیده ­ای فراتر از «پایانه بار» هست که در آن بخشی از خدمات ارزش افزوده در زنجیره­ های تامین (همچون خدمات ذخیره­ سازی، توزیع، سفارشی­ سازی، بسته ­بندی، سورتینگ، برچسب­ زنی، مونتاژ، تولید سبک، پردازش و آماده ­سازی سفارشات، بازرسی و کنترل کیفیت، خدمات پس از فروش) نیز در کنار خدمات حمل­ونقلی ارایه می‌­شود.

به منظور آشنایی با مراکز لجستیکی و آمایش لجستیکی کشور، موسسه مدیریت زنجیره تامین آمادگران و دانشگاه تهران، ششمین وبینار تخصصی لجستیک و زنجیره تامین از سلسله نشست‌های چهارشنبه‌های لجستیکی را با موضوع : “جایگاه گمرک در لجستیک و زنجیره‌های تامین” ساعت ۲۰:۳۰ چهارشنبه ۱۷ دی برگزار کردند.

 

  • این وبینار بصورت رایگان و تحت پلتفرم آموزش‌های مجازی دانشگاه تهران برگزار شده است.
  • همچنین امکان گفتگو و طرح سوال با سخنرانان وبینار در انتهای وبینار طی بازه زمانی ۳۰ دقیقه‌ای امکان‌پذیر بوده است.

مطالب مرتبط

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *