یادداشت تخصصی

چگونه شرایط بازار حمل دریایی و هوایی بر تصمیمات حمل‌ونقل تاثیر می‌گذارند

How Will Ocean and Air Market Conditions Affect Your Shipping Decisions

عنوان اصلی مقاله:
How Will Ocean and Air Market Conditions Affect Your Shipping Decisions

نویسنده:
Mike Short

برگردان: مریم سیف
پژوهشگر موسسه مدیریت زنجیره تأمین آمادگران

به سفارش: موسسه مدیریت زنجیره تامین آمادگران

تاریخ انتشار:
۲ فوریه سال ۲۰۲۱ میلادی

حمل و نقل بین المللی – مانند بسیاری از صنایع – طی سال گذشته با اختلالات بی سابقه ای روبرو شده است. اکنون ، با ورود به سال ۲۰۲۱ ، چالش های جدید و متفاوتی به این ترکیب اضافه شده است.

بسیاری از مشتریان حمل و نقل بین المللی با نزدیک شدن به سال جدید چینی ، در حالی که تغییرات بالقوه دولت جدید ایالات متحده را نیز هدایت می کنند،  برخلاف ساعت کار می کنند. البته تغییر رفتارهای سریع مصرف کننده ، ازدحام بندر و همچنین تردید در مورد تأثیرات COVID-19 موجب تغییر در بازار می شوند.

امروز می خواهیم به چگونگی تأثیر گرفتن بازارهای حمل و نقل دریایی و هوایی و گامهایی که می توانید برای موفقیت در این حوادث و سایر رویدادها بردارید ، بپردازیم.

 

به طور کلی تقاضای بیشتر بازار

پیش بینی می شود که بازار جهانی لجستیک در سال ۲۰۲۱ بیش از ۱۷ درصد رشد کند. با توجه به آمار افزایش تقاضا در خطوط اصلی تجارت جهانی در یک ماه اول سال به نظر می رسد  این رشد میسر باشد. حجم تجارت بین چین و ایالات متحده در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته ۳۰ درصد افزایش یافته است. و به احتمال زیاد تقاضا پس از سال نو چینی) ۱۲ فوریه ( ، همچنان ادامه خواهد داشت.

در سالهای گذشته پیش از سال نو چینی شاهد افزایش تقاضا بودیم ، اما امسال با سالهای گذشته متفاوت است. به دنبال شیوع  COVID-19 ، بسیاری از شرکت ها در حال ذخیره سازی و پر کردن انبارها هستند. و با ادامه نیاز به تجهیزات محافظ شخصی و افزایش چشمگیر خرید آنلاین ، جای تعجب نیست که اکنون میزان بیشتری بار حمل و نقل می شود.

 

تقاضا و ایجاد اختلال در حمل و نقل دریایی
ظرفیت حمل و نقل دریایی و ازدحام بنادر

در اوایل سال ۲۰۲۱ به احتمال زیاد بیشترین تراکم وکمبود ظرفیت را در حمل و نقل دریایی مشاهده خواهید کرد.

افزایش قابل توجه تقاضا و کمبود تجهیزات در آسیا باعث طولانی شدن زمان توقف کشتی ها شده است ، که منجر به تاخیر در صادرات محمولات می شود. در ایالات متحده ، شرکت های حمل و نقل به منظور بازگرداندن کانتینر های خالی به آسیا ، مقدار صادرات را کاهش می دهند. علاوه بر این ، افزایش تصادفات شناورها به دلیل نامساعد بودن هوا بر تأخیرها افزوده است.

شرکتهایی که بار آنها بارگیری شده است، تنها شرکتهایی نیستند که تحت تأثیر قرار می گیرند ، برای نمونه حادثه اخیر شناور ONE APUS  منجر به تخلیه کلیه کالاهای باقی مانده برای بررسی بیشتر در ژاپن شد. بازرسی ها و بارگیری چند باره تأخیرهای قابل توجهی در سفر یک کانتینر ایجاد می کند.

در گذشته ، شرکت های حمل دریایی ، درصدی از ظرفیت را که طی سال نو چینی از بازار حذف می شود، اعلام می کنند. با این حال ، با ادامه تقاضای زیاد و کمبود تجهیزات که احتمالاً تا مارس ادامه خواهد داشت، حمل کننده ها اعلام کرده اند که فقط ۴-۲ % را حذف می کنند. که نسبت به میانگین ۱۵-۲۰٪ کاهش یافته سالهای گذشته،  کاهش یافته است.

 

تقاضا و اختلال در حمل و نقل هوایی
توزیع واکسن COVID-19

مسافرت هوایی هنوز راکد و ظرفیت بار هوایی همچنین محدود است. در حال حاضر ، توزیع واکسن COVID-19 کمترین تأثیر را بر ظرفیت داشته است ، اما ما از نزدیک وضعیت را کنترل می کنیم ، زیرا ممکن است به سرعت تغییر کند.

اکثر واکسن های COVID-19 به حمل هوایی بین قاره ای احتیاج ندارند ، با این وجود وقتی لازم است واکسن ها از طریق پرواز منتقل شوند ، بسیاری از شرکت های هواپیمایی از قبل آماده ظرفیت سازی شده اند. اگر این اتفاق بیافتد ، انتظار تقاضای زیادی از اروپا و هند داشته باشید.  اگر و یا زمانی که این  ظرفیت از بازارمختصرهوایی کنونی کم شود ، ممکن است نیاز باشد که زنجیره تأمین شما در پاسخ به سمت دیگر بچرخد.

با شیوع ویروس COVID-19 ، اکنون بسیاری از کشورها به علت قرنطینه به خلبانان و خدمه پرواز نیازدارند و یا می باید تحویل شبانه را محدود کنند. این تغییرات احتمالاً موجب بی ثباتی وافزایش هزینه های حمل و نقل هوایی می شود.

 

با موفقیت بر چالش های حمل و نقل غلبه کنید
رویدادهای جهانی را رصد کنید

حمل و نقل برون مرزی به  این معناست که گمرکات و هماهنگی بین المللی نقشی حیاتی در زنجیره تأمین شما بازی می کند. مهم است که از وضعیت متغیر تجارت جهانی آگاه باشید تا شرکت شما بتواند مطابقت داشته باشد و از تاخیرهای گمرکی جلوگیری کند. این امر به ویژه در مورد قوانین دولت جدید ایالات متحده  و Brexit  کاملا صحت پیدا می کند.

در حالی که رئیس جمهور بایدن اظهار داشت که قصد ندارد بلافاصله بر روی تجارت و تغییرات تعرفه تمرکز کند ، قصد خود را برای رویکردی متفاوت به دولت قبلی ابراز کرده است.

علاوه بر این ، با ادامه پیشرفت Brexit ، تامین کنندگان چه در داخل و خارج از انگلیس باید در مورد تغییر مقررات به روز باشند چرا که هر تغییری ممکن است به طور مستقیم بر بسیاری از زنجیره های تأمین تأثیر بگذارد.

 

برنامه ای برای اختلالات تنظیم کنید

با وجود چالش ها ، می توان تاخیرهای ناشی از ازدحام و کمبود تجهیزات را کاهش داد. ما با تغییر مسیر از طریق بندر جایگزین یا استفاده از مد های گوناگون حمل ، از تاخیر بیش از ۱۰ روز اجتناب کرده و توانسته ایم به مشتریان بسیاری خدمت کنیم.

به جای تلاش برای به روز بودن در مورد تغییرات بازار از چند منبع خبری ، می توانید به یک منبع اطلاعاتی اعتماد کنید تا به شما کمک کند ببینید روند بازار چه تاثیری بر ظرفیت و قیمت گذاری دارد  وب سایت Robinson’s Global Forwarding Insights با جمع آوری اطلاعات موجود در بازار ، مانند آنچه در بالا به اشتراک گذاشتم ، در یک مکان برای مشاهده آسان ، تصویری روشن از تغییرات سریع در بازار حمل دریایی و هوایی را ارائه می دهد.  این اطلاعات بازار در سطح تجارت توسط متخصصان صنعت با خلاصه ای از شرایط بازار گذشته و حال ارائه می شود، تا بتوانید انعطاف پذیری را حفظ کنید ، با اختلالات احتمالی سازگار شوید و برای پیچیده ترین چالش های حمل و نقل آماده شوید.

برای اطمینان بیشتر ، با ارائه دهنده خدمات لجستیک خود در ارتباط باشید تا یک برنامه اقدام در زمان بروز اختلال ایجاد کند که کلید ایجاد زنجیره تأمین چابک ، انعطاف پذیر و کاملاً مناسب است.

 

منبع: https://www.chrobinson.com/blog/how-will-ocean-and-air-market-conditions-affect-your-shipping-decisions

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *