محتوای تخصصی

۱۰ ریسک زنجیره تامین که باید از آن مطلع باشید

004
عنوان مقاله: supply chain risks you need to be mindful of to avoid disruption
برگردان: سحر متین‌فرد (پژوهشگر موسسه مدیریت زنجیره تامین آمادگران)
به سفارش: موسسه مدیریت زنجیره تامین آمادگران
زمان انتشار: سال ۲۰۱۷ میلادی

از آنجایی که زنجیره‌های تامین، طولانی و پیچیده هستند، متخصصان زنجیره تامین مسئولیت پیش‌بینی و از بین بردن بسیاری از خطرات را بر عهده دارند. در پنج سال گذشته، تقریبا سه چهارم شرکت‌ها دچار اختلال قابل توجهی شدند، که نشان‌دهنده‌‌ی اهمیت موضوع “ریسک زنجیره تامین” در این متن می‌باشد.

  1. ریسک تامین‌کننده

چندین ریسک زنجیره تامین وجود دارد که شامل کار کردن با دیگر شرکت‌ها به ویژه در زنجیره تامین است که دارای وابستگی زیادی به بنگاه‌های دیگر است. این خطرات می‌تواند از تامین کننده‌ای که ورشکسته می‌شود تا عدم تحویل به موقع مقدار مناسبی از یک محصول خاص، متفاوت باشد. روش‌های مختلفی برای کاهش این ریسک وجود دارد که شامل داشتن روند جامع و نظارت، کار با تأمین‌کنندگان خبره و داشتن ارتباط مناسب با تامین‌کننده است.

  1. سیاست‌ها و فرهنگ‌ها

خطر داشتن زنجیره تأمین جهانی این است که شرکت‌ها در تعدادی از کشورها با فرهنگ‌های تجاری مختلف فعالیت می‌کنند. این یک ریسک زنجیره تأمین است زیرا آنچه در یک فرهنگ قابل قبول است در دیگری نیست و حتی ممکن است خلاف قانون باشد. به همین ترتیب، قوانین، سیاست‌های تجارت، محدودیت‌های تجاری از کشوری به کشور دیگر متفاوت است بنابراین هنگام تجارت و کسب‌وکار باید از این موارد آگاه باشد. این نوع سیاست‌ها نحوه عملکرد زنجیره تأمین را تغییر می‌دهد. همچنین، با توجه به تغییر سیاست‌ها، زنجیره تامین باید از ثبات اقتصادی و سیاسی در کشورها مطلع باشد زیرا این‌ها می‌توانند تأثیر منفی بر زنجیره تأمین بگذارند.

  1. خطر محیطی

تعدادی خطرات محیطی مرتبط با زنجیره تامین وجود دارد که بر زنجیره تأثیر می‌گذارد و غیرقابل پیش‌بینی است. بلایای طبیعی مانند زلزله و سیل نمونه‌هایی از خطرات زیست‌محیطی است که زنجیره تأمین با آن روبرو است گرچه برخی از این فاجعه‌ها می‌تواند بی‌نظم و نادر باشد و این خطر باعث افزایش تعداد کشورهایی که زنجیره تأمین در آن وجود دارد؛ می‌شود. سایر خطرات زیست‌محیطی که می‌توانند در زنجیره تأثیر بگذارند، آب‌وهوا و بسته شدن جاده/ بندر و سایر بلایای ساخت بشر است. اگرچه برخی از این خطرات اتفاقات غیر قابل پیش‌بینی هستند، می‌توان اقداماتی برای کاهش خسارت پس از آن انجام داد. یکی از این موارد داشتن یک سیستم ارتباطی خوب است که حداقل باعث می‌شود مشاهدات خسارت دقیق باشد و یک برنامه تهیه نسخه پشتیبان به سرعت تهیه شود.

  1. ریسک تقاضا

عوامل مختلفی وجود دارد که می‌تواند تقاضا را تحت تاثیر قرار دهد که شامل وضعیت اقتصادی و متغیرهای دیگر است و این یک ریسک برای زنجیره تامین است. هرچه تقاضا غیر قابل پیش‌بینی‌تر باشد؛ دانستن میزان تولید سخت‌تر است، بنابراین برای به حداقل رساندن ریسک تولید بیش از حد یا کم، داشتن سیستم جامع پیش‌بینی تقاضا اهمیت دارد. با پیش‌بینی تقاضای پایدار، ریسک زنجیره تأمین کاهش می‌یابد.

  1. ریسک عملیاتی

خطرات داخلی برای زنجیره تأمین مواردی هستند که باعث ایجاد اختلال در عملیات یا فرآیندها می‌شوند، این اختلال می‌تواند توسط هر فرآیند در کسب‌وکار ایجاد شود و در صورت عدم کنترل یا نگهداری می‌تواند تأثیراتی را برای تجارت و زنجیره بر جای بگذارد. این‌ ریسک‌ها می‌توانند از خرابی ماشین یا مشکلات تولید تا خرابی‌های آن تغییر کنند.

  1. ریسک اقتصادی

وضعیت اقتصادی بر نرخ ارز، هزینه‌های کار و نرخ بهره که تورم را تعیین می‌کند، تاثیر می‌گذارد و نه تنها بر وضعیت اقتصادی کشور خود بلکه بر کشورهایی که شرکت یا تأمین‌کنندگان در آن فعالیت می‌کنند، تأثیر می‌گذارد. همانطور که رکود اخیر نشان داد، این امر با کاهش تقاضای جهانی می‌تواند عواقب بدی بر زنجیره تأمین داشته باشد و وضعیت اقتصادی راکد باشد، باید اقدامات کاهش هزینه اتخاذ شود، این ممکن است مؤثرترین راه برای زنجیره تأمین نباشد اما از آنجا که در بسیاری از کشورها وجود دارد، اوضاع کشور بر سایر موارد تأثیر می‌گذارد.

  1. کنترل ریسک

با وجود اینکه بسیاری از این فرایندها در زنجیره تأمین توسط خود شرکت انجام نشده است، احتمال عدم کنترل وجود دارد، با وابستگی زیاد به بنگاه‌ها یا محصولات دیگر و قسمت‌هایی که از کشورهای دیگر حمل می‌شوند، عدم کنترلی از شرکت وجود دارد که این خود یک ریسک زنجیره تامین است زیرا نتایج آن‌ها می‌تواند نامشخص باشد. راهی برای کاهش این خطر زنجیره تأمین استفاده از سیستم‌های ارتباطی مناسب است.

  1. زنجیره تامین بی‌پاسخ

اگر یک تغییر ناگهانی توسط هر یک از عوامل بالا در زنجیره تامین ایجاد شود، تامین باید پاسخگو باشد، این امر می‌تواند دشوار باشد زیرا برخی از این عوامل غیر قابل پیش‌بینی هستند، بنابراین داشتن یک سیستم پویا بادوام برای پاسخ به هرگونه تغییر ، برای فعال نگه داشتن زنجیره تأمین و کارآمد ضروری است.

  1. اعتبار

اعتبار یک کسب‌وکار می‌تواند در زنجیره تامین تأثیر بگذارد. شیوه‌های غیر اخلاقی شرکت‌های خارجی معتقدند که منابع کسب‌وکار بر طرز نگاه ذینفعان به شرکت تأثیر می‌گذارد و این می‌تواند منجر به از دست دادن تقاضا، روحیه و سرمایه‌گذاری شود. به عنوان مثال، اپل بخشی از محصولات خود را از تأمین‌کنندگان خارجی در Foxconn دریافت می‌کرد که دارای اعمال غیر اخلاقی بودند، اگرچه خود اپل اعمال غیر اخلاقی نداشت، این انجمن به اعتبار آن‌ها آسیب میزد.

  1. ریسک منبع

در نهایت، فقدان افراد که به عنوان یک منبع زنجیره تأمین هستند، زمانی اتفاق می‌افتد که پرسنل اصلی از روند کار خارج شوند. دلایل زیادی برای عدم وجود افراد در فرآیند وجود دارد که می‌تواند ناشی از بیماری افراد یا تعطیلات باشد، اما این باعث می‌شود زنجیره تأمین کارآیی نداشته و در ظرفیت مطلوب نباشد.

 

منبع: https://www.scmdojo.com/10-supply-chain-risk-need-mindful

مطالب مرتبط

دیدگاهی ثبت کنید

بیش تر
اجازه برای تگ های HTML و صفات: <a href="" title=""> <blockquote> <code> <em> <strong>